?>
پنجره دوجداره      طراحی ساختمان      کلینیک روانشناسی      پروفیل زد      سالن زیبایی      اجاره هیلتی      بلیط هواپیما      خرید بک لینک و رپورتاژ      قالیشویی شربت اوغلی      newsmag.press      طراحی سایت      کاشت دندان      فروش آنتی ویروس      فن کویل      خرید بازدید سایت      خرید سرور مجازی      شیشه بالکن      سیگنال فارکس      لایسنس رایگان نود 32      یوزر پسورد نود 32      سئو سایت      لایسنس نود32      آپدیت نود 32      بک لینک     
تاثير اعجاب انگيز گياه غازياقي در درمان بيماري ها  ابن سينا ابن سينا .

ابن سينا

تاثير اعجاب انگيز گياه غازياقي در درمان بيماري ها

غازياقي از تيره اسفنجيان بوده، داراي برگ هاي مثلثي سر نيزه اي با دو گوشه در پايين مي باشد. ساقه خوشه هايش بي برگ و درشت و حاوي دانه هاي قهوه اي براق است. اندام خوراكي اين گياه، برگ هاست.
غازياقي گياه خودرو و وحشي است كه سبزي فروشان روستايي در اوايل بهار آن را در شهر ها به فروش مي رسانند .
براي تسكين درد بواسير غازياغي را كوبيده با كمي سركه بپزيد در محل بواسير بگذاريد.براي رفع سوزش نيش حشرات برگ غازياغي را كوبيده در محل گزش بگذاريد.براي رفع گلودرد شيره برگ‎هاي تازه غازياغي را غرغره كنيد.براي ورم و درد چشم 15 گرم غازياغي در 500 سي‎سي‎ آب دم كرده روزي 3 بار كمپرس كنيد.براي ازدياد هوش و حافظه از دم كرده غازياغي استفاده كنيد.جويدن غازياغي باعث خوشبو شدن دهان و استحكام لثه مي‎گردد.چنانچه خون قاعدگي بدون دليل قطع شده باشد 100 گرم غازياغي در 3 ليتر آب جوشانده در ظرفي ريخته و در آن بنشينيد.براي فرار مورچه چند برگ غازياغي با گوجه‎فرنگي را در محل بگذاريد.خوردن غازياغي عمر انسان را طولاني مي‎كند.چنانچه خانم‎هاي شيرده ضماد آن را روي پستان‎هاي خود بگذارند شير آن‎ها زياد شده و به جريان مي‎افتد.براي زخم‎ها و سوختگي‎ها غازياغي را كوبيده با كمي سركه پخته روي زخم بگذاريد.غازياغي را مي‎توان با پلو مانند سبزي پلو پخت و خورد.براي درمان برص غازياغي تازه را كوبيده با خشخاش مخلوط نموده به صورت ضماد روي لك بگذاريد.اگر با دم كرده غازياغي گردن، دست‎ها و صورت خود را بشوييد چين و چروك آن از بين مي‎رود. مقدار آن 40 گرم در يك ليتر آب است.براي كساني كه تصلب شرائين دارند مي‎توانند از غازياغي مانند سبزي پلو استفاده كنند.تاثير اعجاب انگيز گياه غازياقي در درمان بيماري ها
بيشتر بخوانيد :
۱۵ خاصيت دارويي و درماني شبدر قرمز براي سلامتي و زنان
با خواص اعجاب انگيز آويشن كوهي آشنا شويد
آشنايي با خواص بي نظير گياه افنان براي زنان
از ديگر خواص غازياقيغازياقي خنك، اشتها آور، ملين و ادرار آور است. اگر برگ هاي تازه غازياقي را بكوبند و روي محل گزيدگي حشرات بگذارند، سوزش نيش و گزيدگي را برطرف مي كند.غرغره كردن شيره برگ تازه غازياقي در موقع گلو دردهاي سخت مفيد است.دم كرده غازياقي يا جوشانده آن به مقدار شصت گرم در يك ليتر آب ادرار آور است و در دفع سنگ هاي كليه و كبد و مثانه، نقرس اثر بسيار خوبي دارد.

اگر به مقدار مساوي از آب غازياقي و كاسني وحشي و كاهو، هر روز ناشتا يك فنجان خورده شود، در بهبود امراض كبدي و به قول قديمي ها قولنج كبد بسيار موثر است.به دليل خاصيت قابض و ضد ورم، اگر ضماد برگ هايش را روي پستان مادران شيرده قرار دهند، موجب جاري شدن شير و افزايش آن مي گردد.چند شاخه تازه غازياقي و چند برگ گوجه فرنگي براي فرار مورچه ها از محل مفيد است.دم كرده چهل گرم خشك آن در يك ليتر آب، براي رفع چين و چروك پوست و لطافت آن اثر نيكويي دارد.ضماد برگ هاي تازه كوبيده شده آن همراه با سركه و نمك براي معالجه زخم و سوختگي مفيد است.مضرات مصرف گياه غازياقيخوردن جوشانده آن به زنان باردار توصيه نمي شود، زيرا سبب سقط جنين مي گردد.
تاثير اعجاب انگيز گياه غازياقي در درمان بيماري ها
با خواص گياهي به نام غازياقي آشنا شويد!خواص عمومي غازياقي باز كننده گرفتگي هاي مجاري و مسكن نفخ و حل كننده و دافع قولنج هاي معده و معالج درد كمر و مفاصل است و در مورد اسهال هاي مزمن كاملاً نافع و مصرف آن در آش و غداها در رفع دردهاي پهلو و مفاصل تكيه گاهي و ساير دردهاي بدني است.


تيره گياه:Alismaceae
نوع گياه: بوته
مشخصات ظاهري: گياهي است علفي و چند ساله به ارتفاع حدود 70 سانتي‌متر گاهي موارد بيشتر و ساقه‌ي زيرزميني آن متورم و ريشك‌ها از آن بيرون مي‌آيند. برگ‌هاي آن دراز، نوك تيز و بيضي شكل كه همه با دمبرگ از ريشه خارج مي‌شوند. گل‌هايش كوچك، سفيد رنگ و در بعضي موارد صورتي هستند.
طبيعت: طبق نظر حكماي طب سنتي طبيعت آن گرم و خشك است.
رويش جغرافيايي: در اغلب نواحي معتدله سرد كشورها و در ايران بيشتر در استان‌هاي شمال غربي انتشار دارد.تركيبات شيميايي و مواد موجود در آن: پالمي‌تيك اسيد، استاريك اسيد، اوليك اسيد، لينولئيك اسيد، فوفورالدئيد، اسپاراژين، فيتوسترول، فيتوسترولين، رزين، قند، نشاسته، پروتئين و غيره در آن تشخيص داده شده است.
بخش مورد استفاده: سرشاخه‌ها و ريشهخواص ديگر غازياقيغازياغي بعلت داشتن مقداري ويتامين ث به منظور تصفيه خون و جلوگيري از فساد و رقت خون مصرف مي شود و نيز داراي اثر اشتها آور , مدر , ملين و مسكن مي باشد .تخم غازياغي داراي هورمون هاي گياهي مي باشد و بنا به اين علت ترشحات غدد داخلي را تنظيم مي كند و ضمنا مدر , بادشكن و ضد عفوني كننده نيز مي باشد .مهم ترين خاصيت برگ و تخم غازياغي درمان برص مي باشد , برص يك بيماري قديمي كه در روي پوست بدن و صورت لكه هاي سفيد ظاهر مي شوددرمان بيماري برص با استفاده از غازياقيبراي درمان بيماري برص (لكه هاي سفيد پوست) غازياقي بسيار موثر خواهد بود، براي اين منظور در فصل تابستان و پس از تنقيه با يك مسهل قوي و پاك كردن شكم، سه تا پنج گرم بذر غازياقي را با نيم گرم زنجبيل، نيم گرم عاقرقرحا (آكركره) و نيم گرم ريشه توت و عسل مخلوط كرده و هر روز ميل نماييد.
اين عمل را چند روز متوالي انجام دهيد. پس از چند روز آثار بهبودي با پيدا شدن جوش هايي شبيه به آبله كه بر روي پوست سفيد ظاهر مي شود و آب زردي از آن ها خارج مي شود، حاصل و بيماري به تدريج برطرف شده و پوست بدن رنگ طبيعي خود را پيدا مي كند.
مشخصات گياه دارويي غازياقينام علمي:Alisma plantago-aquatica L.، نام فرانسه Alisme و نام انگليسي آن Water Plantain مي‌باشد. نام‌هاي ديگر آن به فارسي، عربي و در كتب طب سنتي، غازياغي، رجل الوَز، بارتنگ آبي و كلاغ پا ناميده شده است.
نحوه مصرف: خشك شده‌ي برگ‌ها و ريشه را به صورت دم كرده يا جوشانده استفاده مي‌كنند و در طب سنتي براي درمان بيماري‌ها نحوه و مقدار مصرف را پزشك تشخيص داده و تجويز مي‌كند.
چند توصيه مهم در مورد گياه غازياقيخوردن ميوه‌ي غازياقي انسان را عقيم مي‌كند.طبع آن گرم و خشك است.دانه غازياغي تنظيم كننده ترشحات غدد داخلي مي‎باشد.بذر غازياغي ضدعفوني كننده و ادرارآور است و كليه و مثانه را پاك مي‎كند.براي بيماري رماتيسم و نقرس 30 تا 60 گرم غازياغي را در يك ليتر آب جوشانده و دم كرده روزي 3 فنجان ميل شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۰۶:۴۰ توسط:ابن سينا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :